9. Classic Motocross Hradec Králové Kostěnice 24.6.2017

Jakožto každý rok tak i po deváté, píšu souhrn z dalšího ročníku našeho srazu přátel terénních motocyklů.

Po 7 ročnících na trati v Hradci Březhradě, jsme se setkali po druhé v Kostěnicích.

Bohužel dnes když toto píšu, je po šestnácti letech provozu tato trať již minulostí. Dokonce dva dny před konáním hrozilo, že na pozemek na, které se naše akce

konala, nebudeme ani vpuštěni. Velké díky proto patří místostarostovy obce Kostěnice Petru Jiroutovy, který mnoho zařídil, obešel problémové lidi a udělal vše proto, abychom jsme se aspoň takto mohly s touto tratí rozloučit. Za perfektní přípravu trati a pořádání vděčíme jako loni Motoklubu Úhřetická Lhota a to především Petru Novákovy s Láďou Hemerkou!

Po roce 2015 a 161 rekordních jezdcích, loňských 146 (včetně 18 pionýrů) se letos účastnilo jízd 135 borců. Klesající počty ale bohužel zaznamenali i ostatní akce týkající se klasik motokrosu. Pozitivním důvodem je že, dnes už máme velký výběr kam jet, po celou sezonu. Přichází i móda ze zahraničí a množí se akce pro příznivce soutěžních motocyklů.

Letos jsem oželel kategorii pionýr, jenž byla po dlouhou dobu ozdobou našeho srazu. Kvůli kolizím s ostatními akcemi hrozila malá účast. Čas ušetřený zrušením těchto jízd jsem díky domluvení Zdeňka Hazdry, nahradili divácky atraktivními sajdkáry. Zdeňkovy také Velmi vděčím za atmosféru! komentováním jízd a suprové povídání o vystavených továrních motocyklech ČZ .

V názvu je motokros - Na trati se po celý den střídali jezdci v 7 jízdách, rozdělených do 13 kategorií dle stáří jezdce. Účastníci MS, ME, dokonce i mistři ČSSR. Kromě jízd kategorií započítávaných do seriálu Classicmotocross CZ, jsem samozřejmě zanechal i kategorie pro hobíky, starší závodníky a sběratele, pro které je tato akce především určena. Malý bordel v harmonogramu jízd nám sice udělal zvukař, který se samozvaně chopil organizace jízd. (a díky tomu jinak bezchybná časomíra neměla výsledky kvalifikace). To by mě zas tolik netrápilo - děkuji za špičkové ozvučení zcela zdarma. Ale velmi mě mrzí tragická neznalost naší motocyklové historie při besedě a rozhovoru s legendou endura.

Po účastí Legend v minulých ročnících – Jaroslava Falty a Antonína Baborovského. Jsme letos mohly již po čtvrté přivítat vítěze GP MS Holice 1974, Miroslava Halma. Letos díky Jirkovy Vrublovskému, přišla další bomba! Účast 10násobného Mistra Evropy, 6ti násobného vítěze šestidenní, do síně slávy FIM uvedená legenda endura Květoslav Mašita, který se na nás přijel podívat spolu s pěti násobným vítězem šestidenní Zdeňkem Češpivou. Musím přiznat že jsem tomu sám do příjezdu nevěřil, a účast těchto borců na takové akci jako je ta naše, svědčí nejen to že jsou nejlepší motocykloví jezdci na světě, ale i skromní a skvělí lidé.

Od prvního ročníku je součástí našeho Classic Motocross HK též výstava motocyklů. A každoročně píši že, nejvíce si cením kamarádů, kteří přivezou své poklady. Jako vždy jsme mohli obdivovat průřez z historie terénních motocyklů od 50 let až po 90 léta minulého století. Letošním tématem výstavy byli motocykly Jawa a sešly se opravdu krásné stroje. Jawa byla zastoupena i stánkem výrobce se současnou produkcí. Ani značka ČZ nezůstala stranou, pozornost na sebe právem strhávaly tovární motocykly účastnící se mistroství světa a výstavní premiéra jediného kompletního motocyklu ČZ 250- model 520. Za což vděčíme Pavlu Jirákovy.Děkuji i za velmi zajímavé Japonce. Například,Yamaha WR 500 z počátku 90 let, Honda CR250 enduro, či YZ490 -1985 Pepi Jiříka, který svoji krásku přivezl až z Nýrska a to vzal sebou ještě dvě bedny olejů a sprejů na řetěz jako sponzorský dar. Po besedě a autogramiádě naši vzácní hosté ocenili plaketou motocykly, jež je nejvíce zaujali. Při pohledu na vystavené motocykly, se jejich výběr dal očekávat - Květoslav Mašita vybral Jawu 175 Trubka Julka Brandy, Zdeněk Češpiva Libeňáka Jardy Pácala a Miroslav Halm Zetku Milana Zitka.

Cenu pořadatele jsem na radu Jirky Vrublovského předal panu Bartoškovy z Pardubic, se soutěžní ČZ Skot. Přijet si zajezdit bez moto nejde, ale naložit, ohrozit a přivézt vystavit své motocykly je pro mne největší poděkování. Abych na někoho nezapomněl vyjmenovávat Vás nebudu, ale opravdu jsem Vám všem Vděčný – Díky Moc.

Děkuji Všem kamarádům, díky nimž šla tato akce udělat, za potřebnou finanční, materiální či jinou podporu a sponzorské dary pro vás:

Toplac s r.o. , klukům z WEMOTO.cz , Petru Jiroutovy – Truhlářství Jirout, Rudovy z Autolakovny Řečany, MotoDream – spreje ACF-50, BVS – Autodoplňky, Randalservis – Pepa Jiřík, Miloši Herynkovy, Janu Fišerovy - Beta moto, Andree, Tomáši a klukům z Finedirect autodopravy (též za motocykly na výstavu), Alanu Smuckovy, Zdeňku Hazdrovy, Zdeňku Novotnému, Romanu Mužíkovy, Markovy Šimíkovy, Jardovy Pácalovy, Jardovy Janáčkovy, Mirku Kalouskovy, Radkovy Šramarovy, Milanu Zitkovy, Martinu Macáškovy, Pavlovy Vladykovy, Jawa mafii, Dominice a Petrům z ČMN a samozřejmě všem Kostěnickým pořadatelům. (ty na které jsem zapomněl nejvíc)

Jak si asi mnozí všimly tak po každé z větší či menší vážností říkám, že to dělám naposledy. Někdy si dělám srandu, někdy jsem zklamaný z toho jak se mi to organizačně nepovedlo. Před tímto ročníkem jsem dal najevo, že to do toho desátého musím dotáhnout. Velmi děkuji všem příznivcům a podporovatelům za uplynulých 9 let. Ale jak jsou i příznivci, tak narůstá také počet těch, kterým je tato akce, a v jejich očích můj prospěch, trnem v oku. Dostal jsem a dostávám nabídky provozovatelů tratí, kde by Classic Motocross HK šel udělat. Velmi si jich vážím a Děkuji. Je prosinec, a opravdu si do teď nejsem jist, zda je dobře, že jsem do toho někdy šel.

10 ročník odsouvám na neurčito.

Jak jsem se zmínil, dnes je naštěstí podobných akcí a závodů mnoho. Dokonce na příští rok již nezbývá ani mnoho volných termínů (kromě prázdnin. Byly tady různé ČZcupy a Ecmo . V Hradci jsme před 9lety začali kategoriemi do r.v.75, Twinshocky a moto do r.v.1989. Později jsem experimentoval z dalšími kategoriemi, převážně dle evropského poháru ECMO, pro velké množství startujících v Twinshock přibyla třída jezdců nad 50let. S jezdci nad 70 let ve společné jízdě startovali sběratelé a hobíci . Dnes máme díky Radkovy Novákovy již zaběhnutý seriál závodů. Obrovskou práci díky svému nadšení, znalostem, i vtipným komentováním odvádí Zdeňek Hazdra. Budou přibívat další kategorie, zvyšující popularitu terénních motocyklů 20 století. Například do Evo se moc nechce lidem s motocykly z první poloviny 80 let (či moto do r.v.87), kdy byl ve vývoji obrovský pokrok (Evoluce). Myslí se také na starší jezdce, kteří závodí i s o 40 a více lety mladšími. Musíme však pochopit že se nelze zavděčit každému, pro pořadatele je náročné vypisovat kategorie, ve které není jistota aspoň 5 lidí v kategorii. I já jsem zažil být na stupních vítězů, protože nás více nedojelo.

Kromě závodníků ale existují i sběratelé, renovátoři, milovníci motocyklů, kamarádi.

Děkuji všem, kteří se kdy účastnili, pomohly a podpořili Classic Motocross Hradec Králové a těším se někdy na viděnou.

Michal Griger, 5.12.2017


Vybrané příspěvky
Nové příspěvky
Archiv
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now